koohsali
14 بهمن 1401 - 12:00

طرح‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی در جنوب بوشهر توسعه می‌یابد

نماینده شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی از توسعه طرح‌های تولیدی و صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان خبر داد و گفت: اجرای طرح‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی مورد حمایت ویژه مجلس قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندر دیر، حجت‌الاسلام موسی احمدی پیش از ظهر امروز در آغاز ساخت پروژه تولید اتانول در شرکت پتروشیمی فاتح کیمیا در شهرستان دیر با اشاره به اینکه جنوب استان بوشهر از ظرفیت‌های مهمی برای سرمایه‌گذاری اقتصادی و صنعتی برخوردار است اظهار داشت: نوار ساحلی خلیج‌فارس در جنوب استان بوشهر توانمندی بالایی برای افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی، پرورش آبزیان، صنایع پایین دستی و دیگر طرح‌های اقتصادی فراهم کرده است.

نماینده دیر، کنگان، عسلویه و جم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بزرگترین منطقه تولیدی و صنعتی در جنوب استان بوشهر قرار دارد گفت: با این ظرفیت مهم صنعتی، تولیدی و صادراتی که زمینه اشتغال و رونق اقتصادی کشور فراهم کرده نباید مردم این مناطق دچار مشکل اشتغال باشند.

از سرمایه‌گذاران در بخش‌های اقتصادی حمایت ویژه می‌شود

نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه از سرمایه‌گذاران در بخش‌های اقتصادی حمایت ویژه می‌شود افزود: اجرای طرح‌های اقتصادی و صنایع پایین دستی مورد حمایت ویژه مجلس قرار دارد.

احمدی اولویت اصلی اجرا این طرح‌ها را برای جذب جوانان بومی دانست و بیان کرد: با توجه به وجود مواد خام اولیه در منطقه جنوب استان بوشهر اجرا طرح‌های صنایع پایین دستی پتروشیمی از اولویت‌های منطقه محسوب می‌شود.

مجری طرح تولید اتانول مجتمع پتروشیمی فاتح کیمیا در شهرستان دیر نیز سرمایه‌گذاری برای اجرا این طرح 130 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: ظرفیت تولید اتانول از این صنعت سالانه 100 هزار تن است در مدت 24 ماه تکمیل و افتتاح می‌شود.

وی اشتغال در فاز اول این طرح را 400 نفر دانست و تصریح کرد: با افتتاح این طرح تحول مهم اقتصادی در استان بوشهر به ویژه شهرستان دیر ایجاد می‌شود.

تقویت طرح‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر نیز با بیان اینکه شهرستان دیر آینده درخشان در حوزه صنعت و صنایع پایین دستی پتروشیمی دارد افزود: تولید محصولات پتروشیمی نقش مهمی در ارزآوری و افزایش صادرات دارد و اشتغال‌زایی و اقتصاد منطقه را متحول می‌کند.

علی باستین تنها راه توسعه استان بوشهر را تقویت طرح‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی دانست و اضافه کرد: با برنامه‌ریزی انجام شده اجرا طرح‌های پارک‌های علم و فناوری شیمیایی و مردمی شدن صنعت پتروشیمی در سراسر استان بوشهر در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه اتانول برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود تصریح کرد: ایجاد کارگروه طرح‌های اقتصادی و زنجیره ارزش در استان بوشهر تشکیل می‌شود.

راه‌اندازی پارک علم و فناوری شیمیایی در شهرستان دیر

استاندار بوشهر نیز با بیان اینکه در طرح اتانول پتروشیمی فاتح کیمیا 400 نفر در مرحله نخست مشغول به کار می‌شوند گفت اتانول پایه و اساس سایر محصولات در حوزه پتروشیمی است.

احمد محمدی‌زاده اضافه کرد: در شهرستان دیر پارک علم و فناوری شیمیایی ایجاد می‌شود که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رونق تولید دارد.

وی با اشاره به آموزش نیروی انسانی مورد نیاز صنایع منطقه خاطر نشان کرد: آموزش نیروی انسانی مورد نیاز صنایع مورد توجه ویژه قرار دارد که نقش آموزش فنی و حرفه‌ای استان در این عرصه مهم است.

انتهای پیام/190/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016580