koohsali
26 اسفند 1401 - 11:47

زرند تنها شهر دارای تنش آبی در استان کرمان است

فرماندار زرند گفت: در شهر زرند سال سختی را در تنش آبی پشت سر گذاشتیم و زرند تنها شهر دارای تنش آبی در استان کرمان است و کشاورز ما باید از عمق ۳۲۰ متری آب را بیرون بکشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از زرند، سید رضا حسینی‌نژاد فرماندار زرند صبح امروز در شورای اداری با حضور قالیباف اظهار داشت: شهرستان زرند ۱۲ هزار رزمنده دوران دفاع مقدس دارد و خدمت به مردم این خطه باید ویژه باشد.

 وی با اشاره به ۴۰ درصدی کسری آب در زرند خواستار تسریع تامین آب پایدار از حوزه خلیج فارس در بخش آشامیدنی و کشاورزی برای این شهرستان شد.

 فرماندار زرند ادامه داد: در شهر زرند سال سختی را در تنش آبی پشت سر گذاشتیم و زرند تنها شهر دارای تنش آبی در استان کرمان است و کشاورز ما باید از عمق 320 متری آب را بیرون بکشد.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه زغالسنگ زرند می‌تواند هزاران اشتغال ایجاد کند، تصریح کرد: اما ظرفیت زغالسنگ زرند به‌علت سیاست‌های نادرست وزارت کار و وزارت صمت مانده است و این در حالی‌ست که زرند را به زغالسنگ می‌شناختند اما امروز ذزغالسنگ زرند یکی از مشکلات استان کرمان است.

 وی ابراز داشت: ۱۵ درصد حقوق دولتی معادن باید به شهرستان زرند برگردد اما این اتفاق نیفتاده و زیرساخت‌ها در این منطقه مطلوب نیست و تردد ماشین‌های سنگین جان مردم را تهدید می‌کند و بیشترین تصادفات را طی سال جاری در زرند داشتیم.

مدیرعامل میدکو نیز در سخنانی اظهار داشت: سبک مدیریت جهادی را در میدکو داریم یعنی صاحب کار بالای سر کار است زیرا در غیر این صورت سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.

علی‌اصغر پورمند ابراز داشت: ۲۰ هزار نفر شاغل به‌صورت مستقیم و ۴۰۰ هزار نفر به‌صورت غیرمستقیم در میدکو مشغول به‌کار هستند و یک‌ونیم میلیون سهامدار داریم و ۱۰ میلیون نفر سرنوشت‌شان به میدکو گره خورده است.

وی از ۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و انجام ۴۰ پروژه طی ۱۴ سال در میدکو خبر داد و اضافه کرد: ما همیشه تحریم بوده‌ایم و روزبه‌روز هم تحریم‌ها شدیدتر شده است و باید شرایط را مدیریت کرد و این اتفاق الحمدالله در میدکو افتاد.

برنگشتن حقوق دولتی معادن به زرند ظلم آشکار است

حجت‌الاسلام شجاعی امام جمعه زرند نیز در سخنانی اظهار داشت: برنگشتن حقوق دولتی معادن به زرند یک ظلم آشکار است و این در شرایطی‌ست که معادن برای این منطقه تبعات زیست‌محیطی دارند. منابع استخراج می‌شوند و ما نمی‌توانیم چشم بر این انفالی ببنیدیم که از زرند خارج و در جاهای دیگر هزینه می‌شوند.

فرماندار کوهبنان نیز در سخنانی اظهار داشت: کوهبنان با ۲۵۰ میراث فرهنگی به بام فرهنگی استان کرمان معروف است و ۵۰ درصد جاده کوهبنان ساخته شده و استاندار کرمان هم ۳۵۰ میلیارد تومان برای این جاده گذاشته‌ است که ۳۰۰ میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن است.

مجید توکلی عنوان کرد: ۳۳۰ میلیارد تومان ابنیه باید توسط قرارگاه خاتم در جاده ساخته شود که اگر خاتم پای کار بیاید جاده تا یک‌و‌نیم سال آینده آماده می‌شود.

وی با بیان اینکه معادن زغالسنگ با خلأ بیمه‌ای و نبود خریدار مواجه هستند، یادآور شد: از دو و نیم سال قبل کد دانشگاه پیام نور کوهبنان حذف شده است که خواستار راه‌اندازی دوباره این دانشگاه هستیم.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1097420